Honour Roll

Honour Roll 2022 – Online Nomination Form

Honour Roll Nomination Form – 2023

 

Do you know of someone who has made a valuable and noteworthy contribution to the development and advancement of agricultural societies in Alberta?

The Alberta Association of Agricultural Societies invites agricultural societies to nominate a member of their association for their outstanding contribution to the development and advancement of agricultural societies in Alberta. Two members will be awarded the Honorary Life Memberships.

This prestigious award recognizes outstanding volunteers for their dedication to local, regional and provincial levels of agriculture.

The nominating agricultural society will be notified if their nominee is chosen and it is the nominating society’s responsibility to ensure the recipient is in attendance to accept the award. AAAS will provide two complimentary dinner tickets for the recipient and one guest. All other ticket requirements must be purchased in advance.

 

 

2022 Honor Roll Award Recipients

 

BRENDA MOON – Airdrie Agricultural Society

 

  • Member of Airdrie & District Agricultural Society (ADAS) since 2004 and is a lifetime member
    – President of ADAS from 2009 to 2012;
    – Past Chair of the Communications committee;
    – Founder & Chair of the Farm Safety Program from 2017 to 2021
  • Brenda was a founding member of the ART of the Harvest committee and created a connection with local ARTember events taking place in Airdrie.
  • Coordinated ADAS events to support Open Farm Days
  • Worked with and coordinated Rocky View County, the City of Airdrie and the Province to get the re-zoning on the ADAS parcel of land in 2010
  • Instrumental part of the Land Use committee tasked with reviewing the existing ADAS plan and to explore the possibility of erecting a community use building on the land
  • Brenda joined the Airdrie Pro Rodeo committee in 1997 and served as President from 2001 to 2004. She also established the Airdrie Pro Rodeo as the first “Tough Enough to Wear Pink” rodeo in Canada
  • Brenda acted as a survivor spokesperson for the Airdrie Relay for Life and CIBC Run for the Cure in 2007 and 2008
  • Volunteer with the Airdrie Food Bank since 2015
  • Judge for 4-H and Miss Rodeo Airdrie events

 

 

 

ELLEN BONDE – Rocky Mountain House Agricultural Society

  • Member of The Rocky Mountain House Agricultural Society since 1977
    – Life Membership awarded in 1998
    – Served in all the Executive Positions on the board
    – Served as Bursary Chair for over 15 years
  • Started Chinnook 4-H Riders Light horse Club in 1977
  • Served as Rocky Mountain House 4-H District Council
  • Was inducted to the Alberta Agriculture 4H Hall of Fame in 2009
  • Co-ordinated the America Scandinavian Student Exchange Program from 1989-1994
  • Co-ordinated the 4H / Japanese Student Exchange Program from 1995 – 2020
  • Served as executive on Rocky Minor Hocky Association (33 years )
  • served as executive on North Central Minor Hockey Association (20+ years), West Country West Stars Junior Hockey Association (5 years), West Country Minor Hockey Association (2000 to present
  • current member of the Rocky Mountain House Pioneer Centre, Rocky Whirlaways Square Dance Club, Pioneer Centre Bridge Club;

 

 

 

 

PAST HONOUR ROLL RECIPIENETS

 

Since 1982 – Each year the AAAS Board Selects two recipients to receive this prestigious provincial award. Nominees are chosen by their local agricultural society and sent to AAAS for scoring. Points are given based on local agricultural society, community, regional and provincial contributions.

 

1983

Armand Cloutier -Smoky River Agricultural Society

Albert Doige – Lamont & District Agricultural Society

 

1985

Ralph Lougheed – Benalto Agricultural Society

John Porozni – Willingdon Agricultural Society

Allan Zaparniuk – Two Hills & District Agricultural Society

 

1986

George Hancock – Marwayne  Agricultural Society

Tom Cardwell -Cardston Agricultural

George Hancock – Marwayne  Agricultural Society

 

1987

Roscoe Gibb -Taber Agricultural Society

Violet Isaman -Stettler Agricultural Society

 

1988

Henning Helgren -Lakedell Agricultural Society

Matt Harasiuk -Clandonald Agricultural Society

 

1989

Rennie Cormack – Lakedell Agricultural Society

W.F. (Chic) Miller – Olds Agricultural Society

 

1990

Alice Roberts – Alberta Beach Agricultural Society

Glenn Jones -Tofield Agricultural Society

 

1990 

William Banack – Roundhill & District Agricultural Society

Reginald Gray- Colchester Agricultural Society

Jim Tindall – Sedgewick Agricultural Society

 

1991

Earl Brown -Westlock & District Agricultural Society

Basil Cooper -Grimshaw Agricultural Society

 

1992

Dale Cole – Edmonton Northlands

Rudolph Lubeseder – High Prairie & District Agricultural Society

 

1993

Douglas Clarkson – Grande Prairie Agricultural Society

Allen Featherstone – Darwell & District Agricultural Society

Gordon Zeigler  Vegreville Agricultural Society

 

1994

Ronald Fanthorpe – Marwayne Agricultural Society

Allen Shenfield – Edmonton Northlands

 

1995

Doris Burdek – Craigend Recreation Agricultural Society

Wilfred Holtner – New Sarepta Agricultural Society

 

1996

Margaret Pawlowich – Battle River Agricultural Society

Nick Yanitski- Myrnam Agricultural Society

 

1997

Winnie Hammerlindl – Drayton Valley & District Agricultural Society

Andy Kaufman – Craigend Recreation Agricultural Society

 

1998

Dorothy Domke –  Tomahawk Agricultural Society

Glenn Good – Westerner Exposition

 

1999

Edith Dumont Sr. – Smoky River Agricultural Society

Jack Pearse  –  Namao Community Agricultural Society

 

2000

Effie Andersen – Marwayne Agricultural Society

Ernie Bird – Olds Agricultural Society

 

2001

Dorine Kuzma – St. Paul Agricultural Society

Nancy Hodgson – Bruderheim Agricultural Society

 

2002

Louise Zahacy – High Prairie Agricultural Society

Rose Jardine – Big Country Agricultural Society

 

2003     

Audrey Hindmarch  – Savanna Agricultural Society

Marian Austin – Ranfurly Agricultural Society

 

2004

Jesse Malmberg  -Picture Butte Agricultural Society

Jerry Gordon -Killam Agricultural Society

 

2005

Jo Toker – Willow Prairie Agricultural Society

Walter Pickles -Castor & District Agricultural Society

 

2006

George Sewell – Spruce Grove & District Agricultural Society

Alan Heggie – Raymond & District Agricultural Society